Novice
Usposabljanja
Na Univerzi v Mariboru o otrocih in mladih kot nosilcih sprememb
Svetnica za evropsko in mednarodno sodelovanje na Komisiji za preprečevanje korupcije (Komisija) ter vodja projekta Integriteta: skupni cilj generacij Barbara Fürst je danes projekt predstavila zaposlenim in doktorskim študentom Univerze v Mariboru. Krepitev integritete in etike v vzgojno-izobraževalnem sistemu je predstavila kot enega osnovnih temeljev za oblikovanje integritetne družbe prihodnosti.
Fürst je predstavila aktivnosti Komisije za krepitev integritete mladih in pomen integritete kot temeljne vrednote, ki oblikuje zdravo in pravično družbo. Slednje ostaja srčika dolgoročnega projekta Integriteta: skupni cilj generacij, ki ga Komisija izvaja v sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo že od leta 2020. Projekt naslavlja vprašanje pomena etike in integritete na različnih ravneh vzgojno-izobraževalnega sistema in temelji na ideji, da se z ozaveščanjem in izobraževanjem mladih o pomenu integritete v vsakdanjem življenju postavljajo temelji za boljšo prihodnost. Projekt je tako nepogrešljivi sestavni del glavnega dolgoročnega cilja Komisije: družba, v kateri je integriteta visoko cenjena osebna vrednota, koruptivna ravnanja pa so nesprejemljiva.
»Pot k pokončni družbi se torej začne pri pokončnem posamezniku« je izhodišče vizije, na kateri temeljita tako projekt kot dolgoročni cilj Komisije. Temelj za krepitev integritetne družbe so namreč poleg primarnih družin tudi vrtci in šole. Ozaveščanje in izobraževanje za boj proti korupciji in krepitev integritete skozi učni proces tako vedno jasneje postajata ključnega pomena za zdravo, integritetno družbo. Cilj projekta je tako oblikovati sistem, v katerem bodo izobraževalne ustanove v vlogi enega od temeljev krepitve integritete v družbi otrokom in mladostnikom približale vrednote etike in integritete. V okviru projekta Komisija tako nudi podporo pri nadgradnji učnih vsebin od vrtca do podiplomskega študija, s čimer se posledično krepiti aktivno državljanstvo, s poudarkom na družbeni odgovornosti in skrbi za javni interes. Projekt se sočasno z nadgradnjo učnih vsebin osredotoča tudi na krepitev integritete vzgojno-izobraževalnih ustanov v celoti, krepitev vloge učiteljev kot moralne avtoritete ter krepitev vodenja z zgledom predstojnikov vzgojno-izobraževalnih ustanov.
Današnje izobraževanje se je odvijalo v sklopu izobraževanj Univerze v Mariboru Izpopolni UM. V ospredju le-teh je visokošolska didaktika s poudarkom na pedagoški odličnosti ter sodobnih metodah poučevanja. Visokošolskim učiteljem in sodelavcem Univerze v Mariboru se za govorniškim pultom pridružijo tudi mednarodno priznani in kompetentni strokovnjaki iz drugih organizacij v Sloveniji in tujini z bogatimi izkušnjami in ustreznimi strokovnimi znanji.
Vabilo na spletno okroglo mizo Integriteta kot pomemben del vzgojno-izobraževalnega zavoda
V letošnjem Tednu preprečevanja korupcije, ki bo potekal med 9. in 12. decembrom, organiziramo več brezplačnih dogodkov, med drugim v sredo, 11. decembra, ob 13.30 spletno okroglo mizo Integriteta kot pomemben del vzgojno-izobraževalnega zavoda. Na njej bomo razpravljali o pomenu integritete kot temeljne vrednote v vzgojno-izobraževalnih zavodih (VIZ). S kompetentnimi sogovorniki bomo raziskali, kako lahko VIZ postane organizacija z visoko integriteto in zakaj bi si to sploh želeli. Predstavili bomo razvojno nalogo Zavoda RS za šolstvo Celostni razvoj in etika vzgojno-izobraževalnih zavodov ter prikazali primere dobrih praks, kako lahko zavod z razvojem integritetnega vrednotnega sistema postane okolje, kjer vsi člani skupnosti pridobijo občutek varnosti, podpore in etičnega delovanja.
Več informacij o dogodku in obrazec za prijavo je na na tej spletni povezavi.