EPAC / EACN


EPAC

EPAC (European Partners Against Corruption – Organizacija Evropskih partnerjev v boju proti korupciji) združuje že več kot 100 institucij iz vseh evropskih držav. Je formalna mreža, ustanovljena 2001, ki omogoča lažjo obravnavo čezmejnih primerov korupcije, predstavlja prostor za strokovne razprave in na splošno lajša pretok relevantnih informacij med organizacijami, še posebej primerov dobre prakse.



EACN

Leta 2004 je bila na letni konferenci EPAC-a na Dunaju dana pobuda, ki je vodila v oblikovanje še ene formalne mreže povezav med državnimi organi, vključenimi v boj proti korupciji, in sicer EACN (European Anti-Corruption Contact Network – Evropsko združenje za preprečevanje korupcije). Dokončno je bila potrjena s sklepom Sveta za pravosodje in notranje zadeve 24. oktobra 2008, formalno pa ustanovljena 6. novembra 2009 na konferenci EPAC v Novi Gorici.

EACN je organizacija, specializirana za preprečevanje in zatiranje korupcije, v kateri sodeluje več kot 50 specializiranih protikorupcijskih institucij iz 27 držav članic EU. Služi kot platforma za izmenjavo dobrih praks, najboljših rešitev na zakonodajnem in institucionalnem področju, izmenjavo kadrov in kot sredstvo pritiska na organe ter organizacije EU in njenih držav članic v smeri neodvisnega, objektivnega in profesionalnega preprečevanja ter zatiranja korupcije.



EPAC/EACN

predsedujejo: Posebna preiskovalna služba Republike Litve (Special Investigation Service of the Republic of Lithuania), ki skupaj z avstrijskim Zvezni urad za boj proti korupciji (Federal Bureau of Anti-Corruption) vodijo tudi Sekretariat.

Slovenski člani mreže sta poleg Komisije še Policija (UKP, Sektor za gospodarsko kriminaliteto) in MNZ – Direktorat za policijo in druge varnostne naloge.