Ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji: za napredek potrebujemo celostni pristop in sistemske spremembe

09. 12. 2024

Ob mednarodnem dnevu boja proti korupciji, ki ga obeležujemo danes, 9. decembra, je Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) tudi letos pripravila številne brezplačne dogodke v okviru Tedna preprečevanja korupcije. Na škodljivost korupcije, ene največjih sodobnih groženj demokratičnemu razvoju in pravni državi, je v poslanici opozoril tudi predsednik Komisije dr. Robert Šumi in poudaril, da za resen napredek potrebujemo ne le odgovorne posameznike na vodilnih položajih v družbi, pač pa tudi sistemske spremembe: »Brez celostnega pristopa in sistemskih sprememb na državni ravni ne moremo pričakovati večjega napredka – ne doma ne v mednarodnem okolju.«

Dr. Robert Šumi je v poslanici, ki je v celoti objavljena v priponki, poudaril odgovornost vsakega posameznika, da po svojih močeh prispeva k preprečevanju korupcije, še bolj pa odgovornost vodilnih v družbi, da ravnajo integritetno in transparentno ter pravočasno prevzemajo odgovornost. Spomnil je, da ima Vlada že več kot leto dni na mizi predlog nove Resolucije o preprečevanju korupcije, ki pa je ne obravnava. »Pomembno je, da vsak izmed nas aktivno prispeva k boju proti korupciji, tako da zavrača nepoštene prakse, prijavlja nepravilnosti in s tem postavlja dober zgled mladim generacijam. Hkrati pa pričakujemo in zahtevamo od odločevalcev, da preprečevanje korupcije postavijo med svoje prioritete. To si zaslužimo mi in to si zaslužijo prihodnje generacije,« je poudaril predsednik Komisije. 

Novosti za krepitev transparentnosti in integritete

Komisija je danes predstavila novo Spletno učilnico, s katero so vsebine t. i. protikorupcijskih institutov, ki jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, ter vsebine Zakona o zaščiti prijaviteljev dostopne vsem tudi v obliki posnetih predavanj. Z njimi želi Komisija še okrepiti ozaveščanje in izobraževanje širše javnosti ter tako okrepiti transparentnost, integriteto in etičnost delovanja tako v javnem kot zasebnem sektorju. Dodaten korak v to smer so tudi pooblaščenci za integriteto, k uvedbi katerih je Komisija organizacije javnega sektorja pozvala prejšnji teden. H krepitvi transparentnosti pa bo prispevala tudi prenovljena aplikacija Erar, ki je v zaključni fazi.

Bogat program Tedna preprečevanja korupcije

Mednarodni dan boja proti korupciji pod okriljem Združenih narodov letos poteka pod geslom "Združeni z mladimi proti korupciji: oblikovanje integritete prihodnosti". Tudi Komisija že več let poudarja pomen dela z mladimi kot tistimi, ki bodo v prihodnjih letih zasedli vodilne položaje v različnih organizacijah oziroma predstavljali jedro kritične javnosti, ki bo od vodilnih zahtevala delovanje v dobro vseh. Zato so mladi pomemben del programa letošnjega Tedna preprečevanja korupcije, saj sta jim posvečena kar dva dogodka. V sredo tako Komisija organizira dogodek o integriteti, namenjen študentom, in spletno okroglo mizo o integriteti kot pomembnem delu vzgojno-izobraževalnega zavoda. V četrtek bo osrednji dogodek namenjen obvodom zakonodaje, ki predstavljajo pereč problem slovenske družbe, že jutri pa bo v sodelovanju s Slovenskih državnim holdingom na celodnevnem dogodku naslovila pomen integritete v gospodarstvu.