Novice
Vse novice
Ozaveščanje o pomenu zaščite prijaviteljev pomemben korak k vzpostavitvi kulture zaupanja
Po dobrem letu dni veljave Zakona o zaščiti prijaviteljev (ZZPri) sogovorniki na današnji spletni okrogli mizi Komisije za preprečevanje korupcije (Komisija) ZZPri: praktični pogledi na zaščito in podporo ter izzivi v prihodnje ugotavljajo, da še vedno potrebujemo več izobraževanja o tej tematiki, v prihodnosti pa zaradi že zaznanih možnosti izboljšav pričakujejo več sodelovanja z vodilnimi kadri za oblikovanje kulture prijavljanja znotraj institucij in podjetij. »ZZPri je dober zakon, učinkovit pa bo, ko ga bomo uspešno izvajali v praksi. Pri tem imamo na Komisiji pomembno vlogo, a ne moremo vsega storiti sami. Zato je ključna sinergija vseh akterjev, od zaupnikov do zavezancev, predvsem pa imajo pomembno vlogo pri tem s svojim zgledom vodstveni delavci,« je uvodoma izpostavil predsednik Komisije dr. Robert Šumi.
Z njim se je strinjal vodja Centra za zaščito prijaviteljev na Komisiji in moderator okrogle mize Gregor Pirjevec. Ta je v svoji predstavitvi med drugim povzel aktivnosti Komisije od uveljavitve ZZPri februarja 2023 in statistiko letnega poročanja Evropski Komisiji ter predstavil načrte za še bolj usmerjeno nadaljevanje z osveščanjem o pomenu spoštovanja ZZPri, zlasti z delodajalci, predstojniki in vodilnimi kadri. »ZZPri posega tako v javni kot zasebni sektor in pomembno je poznati njegovo ureditev. Poslovna integriteta in integriteta delovnega okolja se postavita pod vprašaj, če postopki niso urejeni,« meni Gregor Pirjevec.


Zaupniki nosijo veliko odgovornost
Govorci na okrogli mizi – vodja projektov v Transparency International Slovenija Dagmar Šober, pomočnik direktorja službe za skladnost in integriteto v SDH Bor Šteblaj in direktor podjetja PRO-INTEGRA Boštjan Trstenjak – so se poleg pomena izobraževanja (npr. kot del obveznega gradiva ob zaposlovanju novih kadrov v podjetju) in možnosti novelacije precej zadržali pri ureditvi zaupnika v ZZPri. Zaupniki nosijo veliko odgovornost, je izpostavila Šober, zato je pomembno razdelati, kdo je sploh lahko zaupnik, ZZPri pa kljub temu ne ureja njihove zaščite ali nadzora nad njimi, je dodal Trstenjak.
Pomembna je tudi komunikacija s prijavitelji, so se strinjali sogovorniki, je pa večina prijav anonimnih, je izpostavil Šteblaj. Šober je zato izpostavila možnost platforme, ki omogoča anonimno dvosmerno komunikacijo s prijavitelji, s čimer zagotavljajo zaščito prijavitelju in zaupnost posredovanih informacij. Zaupnost komunikacije je namreč eden ključnih stebrov, da se prijavitelji sploh opogumijo k prijavam – dokler ne bo zaupanja, bo v organizacijah prevladovala kultura strahu, je poudaril Trstenjak. Pri tem ima po besedah Šteblaja bistveno vlogo vodstvo, saj s tem dajejo jasen signal zaposlenim, da zadeve resno obravnavajo.
Sogovorniki na okrogli mizi 4
Sogovorniki na okrogli mizi 4
Današnja okrogla miza je bila ena od aktivnosti, ki jih Komisija izvaja z namenom ozaveščanja o pomenu zaščite prijaviteljev, in bo z njimi v prihodnje še nadaljevala, predvidoma jeseni z bolj ciljno usmerjeno tematiko (npr. o zaupnikih).