Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) je samostojen in neodvisen državni organ, podobno kot Varuh človekovih pravic, Informacijski pooblaščenec ali Računsko sodišče, ki bdi nad izvajanjem Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK). Ima določena izvršilna, nadzorstvena in preiskovalna pooblastila, je prekrškovni organ, pristojna je za zaščito prijaviteljev, izvajanje nadzora nad lobiranjem ter oblikovanje in nadzor nad izvajanjem načrtov integritete. Čeprav je del javnega sektorja, ni podrejena in ne dobiva navodil ali usmeritev za delo od vlade ali državnega zbora. Pri svojem delovanju je vezana zgolj na ustavo in zakon.
Kdo je Komisija?
Komisijo v ožjem pomenu sestavljajo trije člani – predsednik in dva namestnika – ki o vsebinskih odločitvah odločajo na sejah, v širšem pomenu pa Komisija predstavlja državni organ z Vodstvom, zaposlenimi v Uradu Komisije, Službi za nadzor ter Službi za preventivo. Samostojnost Komisije je dodatno zagotovljena z načinom izbire njenega vodstva, ki ga imenuje predsednik države za dobo šestih let po predhodnem mnenju posebne kandidacijske komisije.
Organigram je dostopen tukaj
Vodstvo
Urad Komisije
Urad Komisije skrbi za sistemski razvoj protikorupcijske doktrine in etike delovanja javnega sektorja, opravlja analize in raziskave na področju korupcije z uporabo informacijskih tehnologij, pripravlja predloge sprememb zakonodaje z delovnega področja Komisije, skrbi za mednarodno dejavnost Komisije in odnose z javnostmi ter za Komisijo izvaja administrativne, kadrovske, logistične in finančne naloge.
Služba za preventivo
Služba za preventivo oblikuje in izvaja aktivnosti za preprečevanja korupcije ter krepitve integritete, med drugim osvešča javnost in izvaja izobraževanja, nudi pomoč in izvaja nadzor nad načrti integritete v javnem sektorju, izvaja nadzor na področjih lobiranja, premoženjskega stanja, omejitev sprejemanja daril, protikorupcijske klavzule in izjave o lastniški strukturi, izvaja pa tudi protikorupcijski pregled predpisov. Prav tako je zadolžena za nadzor nad izvajanjem Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji ter oblikovanje predlogov njenih posodobitev.
V Službo za preventivo sodijo področja:
Služba za nadzor
Služba za nadzor pripravlja tudi mnenja o vprašanjih, povezanih z vsebino ZIntPK, ob zaznavi tveganj za nastanek korupcije pa tudi priporočila za njihovo obvladovanje. Vodi tudi upravne postopke, v katerih odloča o dovoljenju za opravljanje poklicne ali druge dejavnosti, namenjene pridobivanju dohodka, kot tudi o prepovedi opravljanja dodatne dejavnosti funkcionarja. V okviru upravnih postopkov tudi presoja obstoj nasprotja interesov uradne osebe, kadar nadrejena oseba oziroma predstojnik ali kolektivni organ o izločitvi ne odloči v zakonskem roku ali če uradna oseba nima nadrejene osebe oziroma predstojnika. Predstavlja pa tudi generator za prekrškovne postopke.
V Službo za nadzor sodijo področja: