Novice
Vse novice
V veljavi Akcijski načrt – zdaj je na vrsti njegovo izvajanje v praksi
Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) je sprejela Akcijski načrt, ki ga je pripravila na podlagi marca letos sprejete Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji (Resolucija) in 9. junija 2025 dala v javno obravnavo. V veljavi bo pet let, do leta 2030. »Veseli nas, da smo po več kot 15 letih sprejeli prenovljen, sodoben, konkreten in predvsem uresničljiv Akcijski načrt, ki je pomemben temelj za napredek pri krepitvi integritete, odgovornosti in transparentnosti, s tem pa preprečevanja korupcije. Vse pa bo odvisno od njegovega izvajanja v praksi, torej zrelosti in (politične) volje nosilcev ukrepov,« je ob sprejetju poudaril predsednik Komisije dr. Robert Šumi.
Med ključnimi ukrepi (skupno jih je 89) na področjih, ki jih Komisija že vrsto let zaznava kot najbolj izpostavljena z vidika korupcijskih tveganj, so:
Krepitev integritete: ukrepi so usmerjeni v različne skupine (najvišji funkcionarji, organizacije javnega sektorja, vzgojno-izobraževalne ustanove);
Imenovanja in zaposlovanja: ukrepi za večjo transparentnost imenovanj in kompetenc posameznih kandidatov;
Javna naročila: poudarek na ukrepih v t. i. prednaročniški fazi, ko se identificirajo potrebe in dela analiza trga;
Izvajanje velikih infrastrukturnih projektov: sprejem posebnega zakona za takšne projekte;
Zakonodajna sled: jasni in transparentni podatki, kdo vse je sodeloval pri nekem zakonu oziroma vplival nanj;
Razpolaganje s stvarnim premoženjem: večja transparentnost tako nakupov kot upravljanja s premoženjem;
Notranji mehanizmi za zagotavljanje skladnosti: ukrepi za uveljavitev nove prakse pri zagotavljanju notranjih kontrol delovanja posamezne organizacije.
V času javne razprave med 9. in 17. junijem 2025 je Komisija prejela 38 odzivov različnih institucij, organizacij in posameznikov, od tega se jih je 12 strinjalo z Akcijskim načrtom oziroma imelo manjše redakcijske popravke. Ostale vsebinske pripombe je Komisija v veliki meri upoštevala in jih uskladila z deležniki. Teh je bilo ob koncu procesa skupno več kot 120, ki se jim Komisija zahvaljuje za zavzetost. Komisija bo Akcijski načrt po potrebi dopolnjevala in redno spremljala njegovo izvajanje.
»Akcijski načrt je zasnovan preventivno in dolgoročno,« je izpostavila namestnica predsednika Tina Divjak. »Temelji na dodatnih usposabljanjih uradnikov, na krepitvi pravilnosti postopkov, na graditvi zaupanja v državo. Hkrati pa je velika pozornost namenjena vzgoji poštenih, integritetnih posameznikov od vrtca naprej. Posameznikov, ki razumejo pomen pravne, demokratične države, opozarjajo na kršitve in od političnih odločevalcev zahtevajo odgovorno ravnanje,« je še dodala Tina Divjak.